- Vardas
- Slaptažodis
Prisijungti

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

2014-05-08 23:18:28
Vedini profesoriaus Tado Ivanausko pavyzdžio

Vedini profesoriaus Tado Ivanausko pavyzdžio

PLAČIAU ...

2014-05-08 23:16:18
Gamtos ir miesto sintezė

Gegužės 14 d. 20.00 val. prie…

PLAČIAU ...

MOKYMAI | RADIJAS | APIE PROJEKTĄ | MEMORANDUMAS | APIE MUS | DUK | KONTAKTAI |

Labanoro regioninio parko mitai ir legendos


Kraujelių mitologinis akmuo (Šventakmenis)

Gamtos paminklas yra į š. r. nuo kaimo ir ~ 0,8 km. Į š. R. nuo Stirnių ežero rytinio kranto. Akmuo pilkai rusvo stambiagrūdžio granito. Apatinė dalis apskaldyta. Akmens ilgis ~ 3,1 m., plotis ~3,0 m., aukštis -1,0 m..

Pasak legendos, ant dirvonėlio buvo akmuo. Atsikėlę naujakuriai pririšo netoli to akmens aveles. Vakare ateina parsivesti namo, o jų nėra. Taip pat dingo ir karvės, ir kiti gyvuliai. Žmonės pradėjo vilko pėdų ieškoti, bet nerado. Prie to akmens augo beržas. Žiūri vieną dieną ir jo jau nebėra. Pagaliai suprato žmonės, kad akmuo viską ryja. Pasikvietė žynį, akmenį pašventino. Nuo to laiko akmuo nieko neberyja ir turi Šventakmenio vardą.

 

Ožkos akmuo

Geologinis gamtos paminklas stūkso Švenčionėlių miškų urėdijos Pasiaurės g-jos Juodinėnų miško 22-ame kvartale, matmenys – 4 x 3,5 x 1,8 m. Kokia šio akmens dalis žemėje, nežinia.

Pasak žmonių, kadaise čia buvęs didelis dvaras. Kartą piemuo, ganydamas galvijus, pastebėjęskad prisėlinusi vilkų gauja draskanti avis ir ožkas. Jis greit suskatęs gyvulius ginti namo, o kitą rytą, atginęs bandą į tą pačią vietą, nustebęs: ant akmens stypsojusi balta ožka. Piemuo ją atpažinęs. Pasirodę, ji visą naktį išbuvusi ant akmens, ir vilkai jos nepasiekę. O kitų tik kauleliai baltavę. Nuo to laiko akmuo ir vadinamas Ožkos akmeniu.

 

Kaip kūmai vaikų išgaišino

Niekas jau neprisimena, kada tai buvo. Istorija mena pernelyg senus laikus, tad dabar jau virtusi legenda, kuri vis dar gyva senųjų Labanoro krašto žmonių atmintyje. Istoriją papasakojusi moteris teigė, jog jos mamai šiuo metu būtų buvę 95 metai, tačiau ir ji istoriją sužinojo tik iš tėvų pasakojimų.

Nuo Lakajos pusės, nelabai aišku iš kurio kaimo, Labanoro link važiavo arklio traukiamas vežimas. Jame, be suaugusių žmonių, buvo ir kūdikis. Tai, pagal nuo seno (ir ligi šiol) gyvuojančią tradiciją, kūmai į artimiausią Labanoro bažnytėlę vežė krikštyti vaikiuko. Labanorą pasiekė sėkmingai ir vaikelį pakrikštijo. Nežinia, ar klebonas buvo vaišingas, ar kūmai, tačiau tolesnė istorijos tąsa vėliau tapo aplinkinių gyventojų juoko objektu. Kūmams grįžtant namo buvo apsižiūrėta, kad vaikas prapuolė. Reik manyti, jog baimės būta nemažai. Teko vaiko ieškoti, ir aptiktas jis buvo kelyje ant kalvelės (važiuojant nuo Labanoro prieš pat Budrių sankryžą). Tuo metu ši kalvelė buvo statesnė, išraiškingesnė. Ir pavadino žmonės ją „Kūmakalniu“, kitaip sakant, „Kūmų kalnu“.

Nežinia, ar išties kūmai buvo „paėmę“, ar vaikelis buvo įsitaisęs ratų gale, bet ši sena istorija išliko iki mūsų laikų.

Istoriją, kiek pavyko prisiminti iš tėvų ir senelių pasakojimų, perteikė Padumblės kaimo gyventoja ponia Stasė Voleiko.

P.S. Vietine tarme žodis „išgaišino“ atitinka bendrinėje kalboje vartojamą žodį „pametė“.Keliauk kitaip - visos teisės saugomos.
Projektą „Kompleksinė visuomenės informavimo ir švietimo apie saugomų
teritorijų svarbą bei aplinkai palankų gyvenimo būdą programa
"Keliaukime kitaip!" finansuoja Europos regioninės plėtros fondas pagal 2007-2013 m.
Sanglaudos skatinimo veiksmų programą
Tel. +370 620 46510, el. p. info@keliaukkitaip.lt