- Vardas
- Slaptažodis
Prisijungti

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

2014-05-08 23:18:28
Vedini profesoriaus Tado Ivanausko pavyzdžio

Vedini profesoriaus Tado Ivanausko pavyzdžio

PLAČIAU ...

2014-05-08 23:16:18
Gamtos ir miesto sintezė

Gegužės 14 d. 20.00 val. prie…

PLAČIAU ...

MOKYMAI | RADIJAS | APIE PROJEKTĄ | MEMORANDUMAS | APIE MUS | DUK | KONTAKTAI |

Rambyno regioninis parkas


Rambyno regioninis parkas yra viena iš mažiausių Lietuvos saugomų teritorijų (jo plotas tėra apie  4800 ha), tačiau mums labai svarbus, nes reprezentuoja Mažosios Lietuvos regiono gamtinį ir etnokultūrinį paveldą. Draustiniai, skirti išsaugoti Nemuno žemupio kraštovaizdį, jo gamtinę ekosistemą bei kultūros paveldo vertybes, čia užima per 80 procentų ploto. Parko kraštovaizdį sudaro Vilkyškių kalvagūbris ir Ragainės vingis, kur Nemunas prasigraužė protaką gūbryje, padalindamas jį perpus: šiaurinė dalis priklauso Lietuvai, o pietinė - dabartinės Kaliningrado srities (Rusijos federacija) teritorijai. Nuo Rambyno kalno (jo aukštis - 46 metrai virš jūros lygio) atsiveria didinga panorama į Nemuno vingį, Tilžę ir Ragainę. Šis kalnas - praeityje buvęs alkakalnis - žavi savo sakraline dvasia. Net jei tos dvasios neįstengtumėte pajausti, suvilios jūsų akis didinga panorama į Nemuno vingį. Todėl Rambynas visame regioniniame parke yra labiausiai lankomas. Čia atvykę, nuostabų saulėlydį virš upės palydėjome ir mes.

Vilkyškiai – miestelis, įsikūręs Vilkyškių kalvagūbrio šlaituose, netoli Jūros upės ir Nemuno santakos. Vokiečių rašytojas Johanesas Bobrovskis, kuris iš čia kilęs, miestelio gatveles ir namus aprašė romane „Lietuviški fortepijonai“. Mums parodė ir evangelikų liuteronų bažnytėlę, sužinojome, kad ji iš raudonų plytų pradėta statyti apie 1550-uosius, kai Martynas Mažvydas buvo Ragainės kunigu. Šiame miestelyje galima apsistoti ilgesniam laikui, čia yra viešbutis, kavinė. Keliautojai gali plaukioti baidarėmis ir kanojomis Jūros bei Nemuno upėmis, išsinuomoti dviračius. Taip keliauti čia ypač patogu. Nesvarbu, kokiu būdu keliausite, Rambyno regioninis parkas tikrai patiks tiems, kurie domisi kultūros, istorijos objektais. Čia iki šiol jaučiama knygnešystės, lietuvybės žadinimo ir puoselėjimo dvasia. Tai patys pajautėme, kai kitą dieną aplankėme žymaus visuomenės veikėjo, spaustuvininko, Mažosios Lietuvos patriarchu tituluoto Martyno Jankaus sodybą. Atstatytame spaustuvės pastate veikia įdomus muziejus, menantis M. Jankaus gyvenimą ir veiklą. Šalia, ant Bitės upelio kranto,  eksponuojama savita paveikslų galerija po atviru dangumi.

Bitėnų pušynėlyje yra garsi gandrų kolonija: pušyse kompaktiškai išsidėstę 23 baltųjų gandrų lizdai. Šiaip juk esame įpratę matyti gandrų „individualistų“ namus ant stulpų ar ūkinių pastatų stogų. Mums paaiškino, kad tai didžiausia natūrali šių paukščių kolonija ne tik Lietuvoje, bet ir Rytų Baltijos regione. Toks bendruomeninis gyvenimo būdas gandrams visiškai nebūdingas, tačiau šiame pušyne jie gyvena lyg viena šeima. Po medžiais yra įrengti stendeliai, kuriuose pateiktas kiekvienos gandrų šeimos „pasas“, veikia gandrų stebykla: galima matyti gyvenimą lizduose per monoklį, 60 kartų priartintą. Deja, mums čia keliaujant lizdų šeimininkai neseniai buvo jau išskridę į šiltesnius kraštus. Tačiau likę lizdai pušyse išties įdomūs. Gandrai iš Lietuvos migruoja beveik tiesiai pietų kryptimi – Turkijos, Izraelio link, kol pasiekia Šiaurės Afrikos krantus. Palydoviniais siųstuvėliais žymėti gandrai „pranešė“, jog per dieną nuskrenda maždaug 250 kilometrų ir per 15-20 dienų įveikia 4-5 tūkstančius kilometrų.

Rambyno regioninio parko direkcijos vyr. kultūrologės Giedrės Skipitienės žodžiais, parko „bazinė“ bendruomenė yra Bitėnų visuomeninė organizacija „Rambynas“, kuri buvo pirmoji Pagėgių  savivaldybėje kaimo bendruomenė, įsikūrusi savanoriškai, kai reikėjo išsaugoti šią Bitėnų gandrų koloniją pušyse. 2001 metais pasienio tarnybos tame pušynėlyje buvo sumaniusios rudenį, kai išskris gandrai, iškirsti dalį pušų ir ten pastatyti sienos stebėjimo bokštą. Bitėniškiai tam pasipriešino ir laimėjo. Pasieniečiai dabar tai vertina kaip puikų pavyzdį, nes patys savo svečius ir artimuosius veža pasigrožėti gandrų kolonija pušyse ant Nemuno kranto Bitėnų kaimo centre. Bitėnų bendruomenė, kaip pasakojo G. Skipitienė, yra pagrindinė pagalbininkė visuose parko direkcijos darbuose ir sumanymuose. Ypač aktyvūs ir darbštūs Bitėnų kaimo vaikai, kurie yra ne tik kaimo, bet ir visos Rambyno apylinkės, jos žodžiais tariant, vizitinė kortelė: „dirba“ gidais, knygnešiais, artistais, dainininkais ir deklamuotojais, patys organizuoja Bitėnų-Šilėnų kapinaičių tvarkymą. Kito turistinio sezono metu jiems taip pat bus patikėtas monoklis, 60 kartų didinantis vaizdą ir statomas namelyje priešais gandrų koloniją, kad atvykę turistai galėtų pasigrožėti gandrų lizdų gyvenimu iš arti.

Miškelyje, tarp Rambyno kalno ir Bitėnų sodybų, beveik visi keliaujantys po šį kraštą aplanko kapinaites, kurios tapusios Mažosios Lietuvos panteonu. Čia iš Vokietijos perlaidotas Vydūnas. Ant jo kapo iš žaliuojančių augalų suformuotas langas. Čia - ir Martyno Jankaus, Valterio-Kristupo Banaičio amžino poilsio vieta. Kitos - Bitėnų-Šilėnų kapinės kadaise buvo vienos puošniausių šiose apylinkėse. Tačiau, deja, buvo... Kažkada skaičiau pasakojimą apie šiose vietose, prie Nemuno, neva, paslėptą lobį, kurį užkasė bėgdami  Napoleono armijos likučiai. Tai buvę net 8 centneriai prancūzų iš Rusijos cerkvių ir rūmų prigrobto aukso, įvairūs dirbiniai su brangakmeniais ir pravoslavų bažnyčios patriarcho valdžios simbolis – mitra. Prieš keturiasdešimt metų iš tuometės Vokietijos Demokratinės Respublikos atvyko du vokiečiai, kurie atsivežė Ragainės plytinės kamine rastą planą su aprašais prancūzų kalba. Jame buvo nurodyta, kad netoli Rambyno kalno esančiose kapinaitėse, dviejose dėžėse, paslėptose per atstumą,  yra užkastas Napoleono lobis. Apie tai pranešę vokiečiai tikėjosi 25 procentų lobio vertės radybų. Žinia apie prie Rambyno, kažkur žemėje, gulintį didžiulį lobį pasiekė net Maskvą, KGB vadovus. Tiksliau nustatyti galimos lobio vietos nepavyko, nes kai kurie orientyrai per amžius buvo išnykę, pavyzdžiui, sugriautas Tilžės bažnyčios bokštas. Vis tiek vieną dieną Bitėnų-Šilėnų kapines apsupo kariškiai. Vietiniai gyventojai net artyn nebuvo prileidžiami, tik girdėjo galingą ekskavatorių. Teigiama, kad rusams lobio nepavyko rasti. Tos lobio paieškos Bitėnų-Šilėnų kapinėse buvo sovietinio vandalizmo viršūnė: kareiviams išvažiavus liko kelių metrų gylio duobės, išvartyti paminklai, iškasinėti kapai. Nelegalūs lobių ieškotojai ir vėliau kasinėjo šias kapines, žmonės vis pastebėdavę neaiškias svetimas mašinas... Dabar šios išniekintos kapinės tvarkomos. M. Jankaus vaikaitės Ievos Jankutės remiami ir Rambyno regioninio parko direkcijos vyr. kultūrologės G. Skipitienės pakalbinti kapinių tvarkymo ėmėsi Bitėnų kaimo bendruomenė, Valstybinės sienos apsaugos tarnybos Pagėgių rinktinės Bardinų užkardos pasieniečiai, Šilutės miškų urėdijos Rambyno girininkijos miškininkai, Rambyno regioninio parko direkcijos darbuotojai,  Bitėnų kaimo vaikai. Vienas bitėniškis aptvėrė kapines dailia medine tvora, kelios šeimos skyrė gėlių sodinukų. Talkininkai dar ketina iškasti žemėmis užverstus paminklus ir kryžius, sutvarkyti kapavietes. Prie tvoros pritvirtintoje lentelėje surašytos dalies čia palaidotų žmonių pavardės. Ant naujų vartų yra užrašyta: „Czion ilsis dievije prūsų Lietuvos ainiai“. Bitėnų kaimo vaikai kapinėse uždega žalios, baltos ir raudonos spalvų žvakutes, simbolizuojančias Mažosios Lietuvos vėliavos spalvas.

Nuo Bitėnų iki Vilkyškių vingiuoja vaizdingas vieškelis, kurio kairėje pusėje stūkso virtinė piliakalnių. Manoma,  kad jie žymėjo Skalvos žemės rytinę ribą. Pilis ant Šereiklaukio piliakalnio senovėje buvo labai svarbi strategiškai, nes, įsitvirtinusi ties Nemuno ir Jūros senąja santaka, galėjo kontroliuoti ne tik pakrančių prekybos kelius, bet ir laivybą upėmis. Pasakojama legenda apie garsų šių žemių valdovą – skalvių kunigaikštį Šereikį, kuris ilgai kovojo, narsiai gynė savo žmones ir krašto žemes nuo besiveržiančių kryžiuočių. Tačiau buvo išduotas ir pateko priešams į rankas. Matyt, kunigaikštis buvo labai stiprus vyras, nes naktį sugebėjo nutraukti pančius, kuriais laikė jį surišę, ir išsilaisvinęs, tačiau kovoje žuvo. Įdomu, kad Šereiklaukio piliakalnį archeologas Valdemaras Šimėnas atrado tik 1988 metais, nors kryžiuočių kronikose pilis ant jo minima XIV amžiuje. Dabar šis ir Opstainių piliakalniai pritaikyti lankyti: jie atidengti nuo medžių, sutvirtinti aukšti šlaitai, keliautoją čia atveda nutiesti pėsčiųjų takeliai, yra informaciniai stendai. Netoliese dunkso kalva, kurios apskrita aikštelė apsodinta klevais. Žmonės ją vadina Milžinkapiu. Gal čia ir yra to skalvių genties vado kapas?

Regioniniame parke nemažai ir kitų lankytinų, savotiškai paslaptingų vietų. Štai galima pamatyti įspūdingą apie keturiasdešimties ąžuolų alėją, kuri, matyt, kažkada vedė į kokį nors dvarą ar senovės šventvietę, o dabar į niekur... Vilkyškių miške, Vilkyškių geomorfologiniame draustinyje, pasukę pagal rodyklę ir paėjėję lentų taku, randame Raganų eglę. Ši eglė, išsišakojusi į 18 didesnių ir mažesnių kamienų, man pasirodė pati įspūdingiausia iš matytų Lietuvoje. Jos kamieno apimtis ties išsišakojimu – per 5 m, o aukštis - 34 m. Profesorė ir žiniuonė Eugenija Šimkūnaitė dėl keistos formos eglę praminė Raganų šluota. Kodėl tokia keista eglė, primenanti raganos šluotą, išaugo šiame miške, aiškina krašto legendos.

Šis regioninis parkas visapusiškai turtingas vertybių. Tačiau, jo darbuotojų nuomone, dar praeis, matyt, daug laiko, kad visi suprastų, jog gamtą, kultūros vertybes reikia puoselėti, saugoti ir gerbti. Važinėjama automobiliais, motociklais miško pievose, kurios užkardytos mediniais stulpeliais ir pastatytas ženklas su užrašu „pėsčiųjų zona“. Seniau dar ir keturračiai darkė  pievas bei alkakalnio aplinką, bet dabar jau nebeveikia keturračių nuomos punktas, tad jų invazija beveik baigėsi. Šiukšlinamos poilsiavietės, laužomi suolai, stalai, kartais tie lauko baldai net pavagiami. Vagiamos gražios medinės šiukšlių dėžės, kurios buvo pastatytos prie piliakalnių. Taip pat dingo kepsninės, kurios Rambyno regioninio parko direkcijos buvo pastatytos tam skirtose vietose: iš keturių per tris metus liko tik viena. Piktybiškai gadinami stendai, išbraižant jų tekstus aštriais daiktais. Tačiau, lyginant su kitais parkais, Rambyno apylinkėse niokotojų nėra daug, ir žala kasmet vis mažesnė. Akivaizdu, kad jaunimėlis kultūrėja...

Parko darbuotojai stengiasi, kad vietiniams žmonėms taip pat labiau rūpėtų jų aplinka. Rambyno regioninio parko direkcija yra pasirašiusi bendradarbiavimo sutartį su Bardinų pasienio užkarda. Sutartis apima aplinkosauginę ir kultūrinę veiklą. Užkardos pasieniečiai padeda išaiškinti brakonieriavimo atvejus, padeda sulaikyti „kabliautojus“, tinklais bandančius gaudyti žuvis Merguvos, Bitežerio ar Juodežerio ežerėliuose. Bardinų užkardos pasieniečiai prisideda ir prie Mažosios Lietuvos paveldo saugojimo. Jie nutarė  prižiūrėti senąsias evangelikų liuteronų kapinaites ir šį savo pažadą sąžiningai vykdo jau keleri metai. Pasieniečiai prisideda ir prie kultūrinių-ekologinių renginių, visada juose dalyvauja. Tai Šiupinio šventė (Užgavėnės), Kovo 11-oji, Knygnešio diena, Kultūros diena (balandžio 15-oji), pavasarinės tvarkymosi talkos, Pirmieji gandro pavakariai, Bitėnų kapinaičių šventė, Paskutiniai gandro pavakariai, Tilžės Akto paminėjimo diena.

Taip pat regioninio parko darbuotojai draugauja su aplinkinių mokyklų mokiniais – Lumpėnų, Piktupėnų pagrindinėmis ir Vilkyškių vidurinės mokyklos ekologiniu klubu „Lašelis“, vadovaujamu mokytojos-metodininkės Marytės Gečienės.

Labai aktyvi ir pozityviai nusiteikusi regioninio parko atžvilgiu tapo neseniai įsikūrusi Šereiklaukio kaimo bendruomenė. Bendradarbiaujama su Šilutės miškų urėdija ir jos padaliniu Rambyno girininkija: vykdomi bendri aplinkosauginiai projektai, talkos, inkilų kėlimo su mokyklomis akcijos. Apie visa tai pasakojo parko darbuotojai. Tačiau, kaip sakė, šaukštas deguto statinę medaus pagadina: „Liepos 6-ąją, minint Mindaugo karūnavimo dieną, ant Rambyno kalno, alkakalnio teritorijoje, besilankančių ramybę sudrumstė kalno šlaitais riaumojantys motociklai. Pasirodo, Lietuvos patriotų būrys iš Vilniaus ir Kauno, lyg kryžiuočių pulkai, šturmavo šventąjį kalną, ardydami paklotę ir ką tik vytelėmis išpintą jautrią šlaito dalį. Vėliau „kaskadininkai“ teisinosi, jog nežinojo, kad skardžiai, kuriuos bandė nugalėti motociklais, yra baltų šventvietės vieta, atsiprašė Rambyno regioninio parko direkcijos darbuotojų.“

Mažosios Lietuvos patriarchas, bitėniškis M. Jankus yra sakęs: „Rambynas bus šventa vieta, kol liks pasaulyje bent vienas lietuvis...“ Ant garsiojo kalno esančiame aukure užkūrėme ugnelę ir, metę paskutinį žvilgsnį į Nemuno tolius, atsisveikinome su šiuo įdomiu ir svetingu kraštu.

Linas Senkus

Keliautojo atmintinė - Rambyno regioninio parko lankymo taisyklės

Projektą „Kompleksinė visuomenės informavimo ir švietimo apie saugomų teritorijų svarbą bei aplinkai palankų gyvenimo būdą programa ,,Keliaukime kitaip!“ finansuoja Europos  regioninės plėtros fondas pagal 2007-2013 m. Sanglaudos skatinimo veiksmų programą.Keliauk kitaip - visos teisės saugomos.
Projektą „Kompleksinė visuomenės informavimo ir švietimo apie saugomų
teritorijų svarbą bei aplinkai palankų gyvenimo būdą programa
"Keliaukime kitaip!" finansuoja Europos regioninės plėtros fondas pagal 2007-2013 m.
Sanglaudos skatinimo veiksmų programą
Tel. +370 620 46510, el. p. info@keliaukkitaip.lt